google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Hape | Babyperler - Den sultne larve

89,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 42-E1072
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

For enden af hver snor sidder der en sulten larve, der gerne vil gnaske sig gennem alle de lækre frugter og grøntsager.Der er et blad i den anden ende, så de store træperler ikke falder af.

Her stimuleres vigtige kompetencer, som er skønne for dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Finmotorikken bliver udviklet her.
  • Dejlig for følesansen. En veludviklet følesans kan øge trivslen hos dit barn.
  • Udvikler hånd-øjekoordination, som vi bl.a. bruger, når vi bruger en saks og klipper lige, skal hælde vand op i glasset uden at ramme forkert, eller når vi griber, kaster og skyder til bolden, der kommer imod os i skolegården.

Velegnet til børn i alderen 18 mdr. til 3 år

Ideen om at se dit lille barns øjne skinne af forventningens glæde, når det fine aktivitetslegetøj bliver pakket ud, kan de fleste forældre genkende. Nogle børns nysgerrighed og humor bobler af legetøj med lys, andre med lyd, nogle skal have noget, der kan bevæge sig eller har mange farver og måske bolde eller figurer til. Hvad bliver det foretrukne hos præcis dit barn, ved du bedst.

Vi gør en dyd ud af at have et kæmpe udvalg af aktivitetslegetøj til børn mellem 0 og 3 år, der vil få dit barn til at at pille, undersøge, gentage, stable, trille med, juble over og række ud.

Vi håber at dit barn får gang i en vidunderlig legestund og i helt op til 5 (!) minutter sidde eller stå og lege og udforske. Måske endda i 7 minutter. Om du så vælger at være tæt på og observere dit barns fantastiske leg alene, eller om du lige får ordnet noget imens, er op til dig. Men nyd øjeblikket, hvor dit barn leger selv og opdager, hvad legetøjsverdenen har at byde på.

Kender du Hape?

Hape designede i starten kun trælegetøj og har i dag udvidet sortimentet til legetøj af plast. Firmaet tager udgangspunkt i ansvarlig produktion og bruger derfor plast lavet af fx sukkerrør. Emballagen er printet med soja-baseret blæk. Legetøjet er med læring for øje, og det er lavet så robust, at det kan holde i årevis - også i børnehaver. Hape hed faktisk Hape kindergarten supply, da firmaet blev etableret tilbage i 1986.

Se vores udvalg fra Hape her.



Hape - Babyperler - Den sultne larve. Er velegnet til Følesansen,Finmotorik,Hånd-øje-koordination og passer til aldersgrupperne: 18 mdr.,2 år,2,5 år,3 år
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E