google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
Tilbud

Time Timer | Piktogrammer - Jeg lærer at vaske mine hænder

104,00 DKK 159,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 1078-R4004DK
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Meget praktisk piktogramserie til at lære hele familien at vaske hænder, så de bliver helt rene. Her er 10 letforståelige piktogrammer med dansk tekst, der viser alle 10 trin i at få hænderne rene. Med piktogrammerne kan hænges på en krog eller et håndtag eller sættes fast på spejl eller fliser ved hjælp af den medfølgende sugekop.Piktogrammer er geniale til at lære nye arbejdsgange, forløb og processer på en letoverskuelig og enkel måde. Se hele Legeakademiets store udvalg af piktogrammer her.

Aktiviteten udvikler kompetencer og er skøn for dit barns trivsel:

  • Oplagt til dit barn, der virkelig gerne vil lære mere.
  • Inviterer dit barn til at observere og fordybe sig.
  • Stimulerer selvhjulpenheden, så dit barn, som VIL selv, også KAN selv. Det kan hjælpe lidt på frustrationer i hverdagen.

Velegnet fra 2 år til Senior

Piktogrammer er en hjælp til dit barn til at kunne regne ud, hvad der skal ske. At kunne strukturere, overskue og planlægge er en evne, der først udvikles sent i i barndomsårene eller når dit barn bliver teenanger. Der foregår derfor virkelig meget i løbet af dagen, som dit barn faktisk ikke ved på forhånd skal ske.

Børn tænker mere i begivenheder end i minutter og timer. Det er ikke nemt for børn at lave tankerækken først skal jeg tage tøj på, så skal jeg børste tænder, så skal vi ud af døren, og når jeg kommer hjem, må jeg se 15 minutters tv.

Børn der har udfordringer med eksekutiv funktion (fx børn med autismespektrumforstyrrelser, overbelastningsreaktioner eller lignende) kan bedre overskue og planlægge dagen ved hjælp af piktogrammer. Men mange børn oplever, at grafiske forklaringer gør dagen mere forudsigelig. Det er præcis det, piktogrammer kan.


- Piktogrammer - Jeg lærer at vaske mine hænder. Er velegnet til Læringsparathed,Observation,Selvhjulpenhed og passer til aldersgrupperne: 2 år,2,5 år,3 år,4 år,5 år,6 år,7 år,8 år,9 år,10 år,11 år,12 år,Senior
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E