google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Wacky Wonders | Puslespil - Staveleg

89,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 1128-6382
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Hvordan skriver man hund, mor?Stimuler dit barns ord-nysgerrighed med dette stavepuslespil fra danske Barbo Toys. Dit barn kan lægge de små puslespil og se, hvordan man staver til hund eller bi. Puslespillet kommer med 10 små motiver, som træner interessen for ord og bogstaver. Oplagt til børnehavebarnet, der bare gerne vil starte i skole nuuuuu. Og godt til skolebarnet, så det er sjovt at lege ord og bogstaver på plads.

Aktiviteten er herlig for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:

  • Udvikler dit barns forudsætninger for at forstå bogstaver, ord, læseretningen og få et større ordforråd.
  • En skæg måde at lege problemløsningen stærkere.
  • Her kan du lege dit barns sprog stærkere.

Måler 30 x 22 x 1,8 cm.
Velegnet til børn i alderen 3 år til 7 år

At lægge puslespil er en sjov måde at blive bedre til at se en del og et hele og regne ud, hvor den brik mon hører til i det store motiv.

Kunsten at kunne opfatte noget med synet og tænke sig til det, der mangler, er vigtigt når det kommer til at lære både geometri og matematik og til at forstå, hvordan strikketøj, sætninger og regnestykker og mere endnu er opdelt i mønstre og sekvenser.

Har puslespillet et særligt emne som eksempelvis klokkeslæt, dyr eller universet, så styrker det dit barns ordforråd at tale om det.


- Puslespil - Staveleg. Er velegnet til Læsefærdigheder,Problemløsning,Sprog- og sprogforståelse og passer til aldersgrupperne: 3 år,4 år,5 år,6 år,7 år
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E