google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Tactic | Kortspil - Pirat fiskespil

39,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 50-56575
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Du kender det klassiske kortspil fisk, hvor det gælder om at få fat i 4 ens ved at bede sin modstander om kort, man allerede har en eller flere af på hånden. Det er også reglerne her, men du skal bare samle på kortpar. Har du ikke den, din partner beder om, kan du sige fisk, og så skal der samles et kort op fra bunken. Eller I kan vedtage at sige Beskøjter, Bøvs eller Træben i stedet for. Mens I udvider pirat-ordforrådet, lærer du og dit barn måske - og måske ikke - at tabe og vinde med samme sind.

Aktiviteten er herlig for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:

  • Her kan du styrke dit barns logiske tankegang.
  • Udvikler dit barns sproglige forståelse og udvikling.
  • Legen lærer dit barn om mængder, tal og anden grundlæggende matematik.

Velegnet fra 3 år til 8 år

Mange børn elsker at spille spil, hvor aktiviteten er begrænset og har klare rammer.. Det er en rar modsætning til vild, fri leg med vennerne. Spillets regler kan være en hel lettelse for mange børn.

Dertil kommer, at der også er mulighed for at øve andre vigtige kompetencer i spillet - som fx at tabe. Vi foreslår nemlig ikke at lade dit barn vinde (hver gang), når I spiller Det giver en robusthed at lære at magte skuffelsen sammen med dig i trygge rammer. Du kan jo alligevel ikke skærme ungerne for nederlag og skuffelser når de skal ud på egen hånd.


Træ fra bæredygtigt skovbrug
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E