google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
Tilbud

Creativ Company | Julekrea med BioBeads - Julenisse m.fl.

50,00 DKK 99,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 1136-906758
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Med dette søde kit kan I lave en kær, gammel julemand og 4 andre julede perleplader til at hænge på juletræet, klistre på et julekort, hænge op i vinduet eller hvad I nu finder på. En julegave, måske?Indhold: En firkantet perleplade og en hjerte-perleplade, BioBeads, strygepapir og motiver.

Aktiviteten er kompetenceudviklende og skøn for dit barns trivsel:

  • Finmotorikken bliver gavnet her.
  • Understøtter kreativiteten hos dit barn.
  • Har du fokus på at udvikle dit barns pincetgreb?? Her kan I lege pincetgrebet stærkere - hvilket gør det nemmere for dit barn at få et korrekt greb om farveblyanter og tusser.

Velegnet til børn i alderen 5 år til 10 år Ved du, at BioBeads er CO2-neutrale? Faktisk udleder materialet mindre CO2 end det binder.

De er skabt af materialet biodolomer, som også bruges til fx indkøbsposer af plast, hvor materialet er langt mindre miljøbelastende end poser af papir eller fx sukkerrør. Biodolomer bliver ikke til mikroplast i havet, da det er biologisk nedbrydeligt og tungere end vand. Det flyder derfor ikke rundt på havene. Der anvendes mindre end en tiendedel vand i.f.t. når man producerer bioplast bioplast.

Hvis du har almindelige plast-rørperler, kan du ikke stryge dem sammen med BioBeads. De smelter ved forskellige temperaturer og ikke kan smelte sammen.


Produceret i EU
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E