google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Babblarna sprogtræning Bog - Dadda siger Hej

119,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 1029-12349
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Kom med Dadda og hils på alle vennerne i Babblarnas verden. Bogen fokuserer især på begrebet Hvem.I modsætning til papbøgerne er der i denne bog ord og ikke kun illustrationer. Alle ord er bygget op omkring figuren i bogen og lægger op til interaktion med dit barn.Til sidst i bogen er der 2 sider med tegn til tale til de ord, der findes i bogen.Str. 20x20 cm - 36 siderBabblerne er en gang farveglade figurer, som er blevet udviklet for at gøre sprogtræning til et spændende eventyr fuld af leg. Sprogtræningen retter sig her mod børn i den tidlige sprogudvikling. Babblarna er udviklet således at alle kommer til at elske dem, og hverken dit barn eller den voksne vil spekulere over at det faktisk er sprogudvikling det handler om i legen med og historierne om Babblarna.Babblarna taler deres eget sprog, som fuldstændig bygger på lyden i deres navn. Ved at lytte til måden de taler på og gentage og kopiere trænes dit barn i sin sprogudviklingen ud fra nogle principper, der er blevet udviklet på siden slutningen af 70'erne.

At læse stimulerer vigtige kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:

  • Udvikler dit barns kommunikation.
  • Udvikler observationsevnen.
  • Leg dit barns sprogforståelse stærkere.

Velegnet fra 9 mdr. til 5 år

At sidde med en bog giver dit barn så meget mere end bare at forstå ordene. Derfor er det dejligt for børn at have adgang til bøger, fra de er helt små. Når dit barn ser i en bog, bader med en bog eller får læst højt hos dig, så øver dit barn sig i at forstå sammenhængen mellem ord og billeder, lytte og kende læseretningen. Det gavner samtidig ordforrådet og dit barns evne til at kommunikere. Hvis du taler om billederne og historien kan dit barn pege og måske snakke med alt efter alder.

Med bøger som udgangspunkt kan I tale om dyr, hverdagen, eventyr - eller pandekager. Måske vil dit barn høre historien igen og igen. Måske rækker koncentrationen til et par sider. Pyt med det. Bare nyd læsestunden.


Babblarna - Babblarna sprogtræning Bog - Dadda siger Hej. Er velegnet til Kommunikation,Observation,Sprog- og sprogforståelse og passer til aldersgrupperne: 9 mdr.,1 år,18 mdr.,2 år,3 år,4 år,5 år
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E