google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Gonge | Balancebane tilbehør - Vippe planke

429,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 19-2225
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Denne vippe-planke, som er tilbehør til Balancebane, giver dit barn en rigtig god balanceudfording. Planken har en integreret rokkende funktion, så dit barn er nødt til at overføre deres vægt, når det bevæger sig fra top til top.Planken flytter sig 6 cm når den vipper.  Vippeplanken er lavet af plastik. Obs: Toppe medfølger ikke. Denne vare er tilbehør til Balancebane. Se balancebane og tilbehør her

Udvikler dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Giver dit barn mulighed for at fremme labyrintsansen, der gør os stærkere til at stå på et ben, snurre rundt eller køre i bil uden at miste balancen, blive svimmel eller køresyg.
  • Stimulerer muskel-ledsansen, som gavner dit barns koncentrationsevne og styrker modet på at bruge kroppen i andre fysiske lege.

Velegnet til børn i alderen 3 år til 10 år

Med motorikmøbler skal dit barn ikke sidde stille og holde sig i ro Det at vippe og trille kan faktisk hjælpe børn med motorisk uro. Labyrintsansen og muskel-ledsansen har brug for inputs for at fungere bedst muligt. Og dit barn kan forholde sig roligere, når sanserne får den stimuli. Når input-behovet er stillet, vil kroppen falde til ro.

Motorikmøbler købt hos Legeakademiet er solide og holder til mange års leg.


Gonge - Balancebane tilbehør - Vippe planke. Er velegnet til Labyrintsansen,Muskel-ledsansen og passer til aldersgrupperne: 3 år,4 år,5 år,6 år,7 år,8 år,9 år,10 år
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E