google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Nowa Szkola | Skummøbel - Trappe

1.899,00 DKK

Fragt: 299
Model/Varenr.: 20-NS0110
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

Trappe i skum med overflade der er let at rengøre. Kan bruges alene eller sammen med sti og rampe.Måler 90x60x60 cmOBS - KRÆVER PALLEFORSENDELSE. Denne vare bliver leveret på palle, og der tilkommer derfor ekstra fragtomkostning på mellem kr. 300-500 pr. palle (flere varer kan være på en palle) afhængig af leveringssted i Danmark. Pris oplyses inden afsendelse.

Denne aktivitet stimulerer relevante kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære:

  • Legen stimulerer grovmotorikken. Det handler især om at kunne koordinere ben og arme.
  • Udvikler labyrintsansen, som hjælper balancen, styrker synet og fornemmelsen af, hvilken vej kroppen vender og drejer.
  • Understøtter muskel-ledsansen, som styrker modet på at bruge kroppen i andre fysiske lege og gavner dit barns koncentrationsevne.

Velegnet til børn i alderen 1 år til 7 år

Motorikmøbler er nærmest det helt modsatte af at holde sig i ro og sidde stille. At kunne vippe og trille kan faktisk hjælpe børn med motorisk uro. Når labyrintsansen og muskel-ledsansen får mere af den stimuli, de skal bruge for at virke godt, så kan dit barn være roligere. Det betyder, at når input-behovet er stillet, falder kroppen til ro.

Motorikmøbler købt hos Legeakademiet er robuste og holder til mange års leg.


- Skummøbel - Trappe. Er velegnet til Labyrintsansen,Muskel-ledsansen,Grovmotorik og passer til aldersgrupperne: 1 år,18 mdr.,2 år,3 år,4 år,5 år,6 år,7 år
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E