google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E

Clementoni | Vulkaner og vulkanudbrud

199,00 DKK

Fragt: 39
Model/Varenr.: 1109-VOLXXX
Lagerstatus:
Køb nu hos Legeakademiet

Siden er finansieret af reklamelinks. Legetøjseksperten.dk modtager en lille kommission fra produkter købt igennem siden.
Der tages forbehold for eventuelle udsolgte varer, taste fejl og prisændringer.

At få mulighed for at skabe et vulkanudbrud er ret sejt og forunderligt. Med dette sæt kan I oven i købet give udbrudet neonfarver og UV-lys, som lyser i mørke. Wow. Sættet indeholder:Gips og form til at støbe vulkanenMaling til at dekorere den medBikarbonat, neonpigment og en UV-lygteVejledning på dansk.Glimrende øvelse i tålmodighed når vulkanen først skal fremstilles, pyntes og siden hen gå i udbrud. Fx et godt projekt til næste weekend eller i en ferie, hvor I har lidt ekstra tid.

Denne aktivitet stimulerer relevante kompetencer, som er herlige for dit barns trivsel og evne til at lære nyt:

  • Det udbygger dit barns ordforråd, at der er et tema eller emne, som I kan tale om, mens I leger.
  • Herligt til at holde gang i dit barns nysgerrighed.
  • Inviterer dit barn til at observere med stor interesse.

Velegnet fra 8 år.

Videnskab er ikke nødvendigvis noget avanceret noget, som voksne dimser med i fjerne laboratorier eller kontorer. Det er STEM-baseret legetøj (Science, Technology, Engineering and Math) bevis på. Leg med STEM-baserede redskaber og legetøj stimulerer samtidig dit barns nysgerrighed og forståelse for naturvidenskaben.

Kender du Clementoni?

Clementoni er et banebrydende legetøjsfirma fra Italien, og de er ikke bange for at spæne forrest, når det gælder nye ideer. Og det er både m.h.t. børns udvikling, ligestilling og bæredygtige initiativer miljømæssigt og socialt. 90 % af produktionen sker lokalt i Italien, og og halvdelen af teamet er kvinder, hvilket er ret usædvanligt i Italien, hvor kun 49 % af kvinderne er i arbejde (mod 67 % i gennemsnit i EU).

Legetøjet gavner ungernes nysgerrighed, finmotorik og udforskning af verden, og vi holder derfor godt øje med det nyeste, de har fundet på.



Produceret i EU,Social ansvarlighed
google-site-verification=zUMO7uWc5uPwjhvQwfU0YW6XolFRWXHcCkmPElmAy_E